Bedąc wczoraj zapytaną przez kolegę o przepis na ''Risotto'', przypomniałam sobię że w kopiach roboczych pozostała jedna nieskończona notatka, właśnie z tym oto daniem. Dzisiaj postanowiłam dokończyć notatkę i podzielić się z Wami przepisem na jedno z moim ulubionych odmian risotto.
O pochodzeniu risotto niestety wiadomo nie wiele, niektóre źródła podają że potrawa wraz z ryżem została przywieziona z Chin przez Marco Polo, a inne że została wymyślona w stu procentach przez Włochów.
Najpopularniejszą odmianą Risotto jest ''Risotto alla Milanese'' z parmezanem, cebulą i szafranem. Risotto alla Milanese jest bardzo często podawane tuż przed głównym daniem do różnego rodzaju wytrawnych win, lub innych wytrawnych alkoholi (np. wermutu).
Do mojego risotto użyłam suszonych grzybów, świezych pieczarek i charakterystycznego w smaku pieczonego w łupinach czosnku.
Risotto serowo-grzybowe:
-300g ryżu Arborio lub Carnaroli (w razie draki zwykły też się sprawdzi :) )
-1l wywaru z kury lub warzyw
-szklanka dobrej jakości białego, wytrawnego wina
-50g suszonych grzybów (namoczonych we wrzątku, najlepiej przez noc)
-300g świeżych drobnopokrojonych pieczarek
-2 drobno posiekane cebule
-4-5 ząbków czosnku
-50g tartego parmezanu
-opcjonalnie kostka serka topionego*
-oliwa do smażenia
*serek topiony nadaje daniu bardziej kremowej konsystencji (wolę dodać serek niż np. śmietanę)
Ząbki czosnku w łupinach wsadzamy do rozgrzanego do 180 stopni piekarnika na 20-25min. W międzyczasie posiekaną cebulę podsmażamy na oliwie, gdy będzie już szklista wrzucamy ryż i mieszamy, po chwili smażenia (ok 3-4min), podlewamy ryż winem i mieszamy aż wyparuje. Po czym gotujemy na wolnym ogniu i podlewamy bulionem, dopóki ryż nie stanie się miękki. Należy pamiętać że trzeba dolać tyle wywaru ile ryż jest w stanie pochłonąć.
Z namoczonych grzybów odlewamy wodę, drobno kroimy. Drobno pokrojone pieczarki podsmażamy na łyżce oliwy (tak by puściły wodę).
Gdy ryż będzie już miękki, wyciągamy z piekarnika czosnek. Tak przyrządzony czosnek powinien sam ''wyskakiwać'' z łupiny, następnie kroimy w plasterki/kostkę (wedle uznania) i wrzucamy razem z grzybami do naszego ryżu i mieszamy. Na koniec dodajemy parmezan i ewentualnie serek topiony i mieszamy, dopóki nie osiągniemy kremowej konsystencji. Smacznego!
grzyby i ser .. ach, jakie to smaczne :)
OdpowiedzUsuń